• Yazdır
 

BULGARİSTAN & ROMANYA

TUNA BOYLARI 


5 Gece 6 Gün
BULGARİSTAN &  ROMANYA

Tur Programı

1. Gün  Salı  - İSTANBUL / RAZGRAD / ŞUMNU / VARNA
Özel otobüsümüzle Sabah 07:00'de Taksim'den hareket. Dereköy'den Bulgaristan'a giriş. Bulgaristan'nın Karadeniz kıyısındaki önemli turistik şehirlerinden olan ve önemli bir Türk nüfusa'da sahip Burgaz'ın panoromik olarak tanınmasının ardından Deliorman bölgesinin başkenti Razgrad'a geliş.  Yetiştirdiği pehlivanları ile de ünlü olan bu şehrin gezilmesi, Ahmet Bey ve Maktül İbrahim Paşa Camilerinin görülmesi. Deliorman'nın başka bir önemli şehri olan ve Osmanlı Ordusunun karargahlarının bulunduğu Şumnu şehir turumuzda ve Halil Şerif Paşa (Tombul ) Camii ile halen lise düzeyinde dini eğitim veren ve Türkiye'de eski dönemde isim yapmış bazı ilim adamlarının da yetiştiği Nüvvab Medresesi'nin ziyaret edilmesi. Geceleme
Bulgaristan'ın Karadeniz kıyısındaki en önemli turizm merkezi Varna'da.

2. Gün  Çarşamba   - VARNA / MANGALYA / KÖSTENCE
Kahvaltımızın ardından çıkılacak panoramik Varna turunda şehrin tanınması  ve  Karadeniz sahilini izleyerek Romanya'ya giriş.  Romanya'nın Dobruca bölgesinde Karadeniz kıyısındaki önemli bir liman kenti olan Mangalya'da Romanya'nın en eski camii olan  1525'de Esmahan Sultan'ın yaptırdığı camide Cuma namazının edası. Romanya'nın Karadeniz kıyısındaki en önemli liman şehri ve Dobruca bölgesinin başkenti Köstence'de otelimize yerleştikten sonra şehir turunda dünyaca ünlü liman ile Romanya Kralı 1. Carol tarafından yaptırılmış Kral Camii'nin görülmesi.

3. Gün  Perşembe   - BABADAĞ /  TULÇA / ISHAKÇA / MECİDİYE
Kahvaltıdan sonra Tulça ilinin bir kasabası olan  Hoca Ahmet Yesevi ile Hacı Bektaş Veli'nin talebesi Sarı Saltuk tarafından 1263 yılında kurulan Babadağ'a geliş. Tuna Orduları Komutanı Gazi Ali Paşa Camii adına yapılan camii  ve türbesi ile Rumeli'nin manevi fatihlerinden Sarı Saltuk'un türbesinin ziyareti. Tuna'nın Karadeniz'e döküldüğü ve önemli bir liman kenti olan Tulça'nın gezilmesi,  Sultan Abdülaziz tarafından yaptırılan Aziziye Camii'nin görülmesi. Osmanlı döneminde Tuna kıyısındaki yaşadığı önemli beldelerden Ishakça'da Mahmut Yazıcı Camii ile Anadolu'dan buraya gelip ilmi ve manevi irşatlarda bulunduktan sonra bir savaştı şehit düşen İshak Baba'nın türbesi ziyareti. Mecidiye'de Sultan Abdülmecit tarafından yaptırılan Mecidiye Camii'nin görülmesi.  Geceleme Köstence'de.

4. Gün  Cuma   - BÜKREŞ / R USCUK
Kahvaltımızın ardından çıkılacak yolculuğumuzda Tuna Nehri boyunca yemyeşil ovalardan geçerek başkent Bükreş'e varış. Panoramik şehir turunda Çavuşesku Sarayı ile şehri dolaşan su kanallarının görülmesi. 1917'de Galiçya cephesinde şehit düşen 535 Mehmetçiğin bulunduğu Türk Şehitliği  ve Bükreş Camii'nin ziyaret edilmesi. Bulgaristan'a hareket ve sınırı geçtikten sonra Osmanlı'nın Tuna'daki ince donanmasının üslerinden  Ruscuk'a geliş.  Levent Tabya'dan şehrin seyredilmesi ve şehrin en önemli Osmanlı eseri Seyyid Mustafa Paşa Camii'nin görülmesi. Otelimize yerleşme.

5. Gün  Cumartesi   - KAZANLIK /  ESKİ ZAĞRA / SOFYA
Kahvaltıdan sonra Kazanlık şehrine hareket. Bulgaristan'da gül yetiştiriciliği  ile meşhur Kazanlık şehrinde İskender Bey Camii ile Mihaloğulları Türbesi'nin ziyareti. Güney Bulgaristan'ın en büyük şehri, önemli bir ticaret merkezi olan ve Osmanlı döneminde burada müftülük yapmış Hüseyin Raci Efendi'nin hatıralarında Balkan muhaceretinin sahnelerini anlattığı Eski Zağra'nın ve Hamza Bey Camii'nin görülmesinin ardından Sofya'ya gidiş ve otelimize yerleşme.

6. Gün  Pazar   - SOFYA / FİLİBE / EDİRNE / İSTANBUL
Kahvaltının ardından Sofya'dan ayrılış. Meriç nehri kenarına kurulu ve Osmanlı döneminde doğu-batı ticaret yolları üzerindeki önemli konumu ile dikkat çeken Bulgaristan'ın ikinci büyük şehri Filibe'ye geliş. Şehir turumuzda eski çarşı, Şahabettin Paşa Camii ve Türbesi, Muradiye (Cuma) Camii ile Taksim Tepe'deki eski Osmanlı evleri ve şimdi bir kısmı restaurant olarak kullanılan Filibe Mevlevihanesi ve bir süre İstanbul'da yaşayan Fransız Şair Pierre Loti'nin evinin görülmesi. Kapıkule'ye hareket. Türkiye'ye giriş. Edirne'de Selimiye, Üç Şerefeli ve Eski Camii'nin görülmesi. 23.00 sularında İstanbul'a varış.


Fiyatlara dahil olan hizmetler;
-  Özel otobüs ile seyahat,
-  Seyahat sigortası,
-  4 yıldızlı otellerde konaklamalar,
-  Açık büfe kahvaltılar,
-  Programdaki tüm ziyaret ve geziler,
- Giriş ücretleri,
- Yurt dışı çıkış harcı
- Figura Turizm rehberlik hizmetleri,