BOSNA - HERSEK

SARAYBOSNA -  TRAVNİK - YAYÇE - MOSTAR - BLAGAY - POÇİTEL  


3 Gece 4 Gün
BOSNA - HERSEK

Tur Programı

1. Gün            Cuma  -    İSTANBUL / SARAYBOSNA

 Türk Hava Yolları ile 12.35'de Saraybosna'ya uçuş ve 13.25'de varış. Otelimize yerleşme. Saraybosna şehir gezisinde savaş sırasında büyük hasar gören Vali Konağı, İnat Evi, Fatih Camii, Hacı Hüsrev Bey Camii, Kurşunlu Medrese, şehrin kalbinin attığı başçarşı ve I. Cihan Harbi'ni başlatan cinayetin işlendiği Latin Köprüsü'nün görülmesi. Akşam yemeği geleneksel Bosna yemekleriyle ünlü bir restaurantta.

2. Gün            Cumartesi  -    SARAYBOSNA / TRAVNİK

Kahvaltının ardından tam gün tur için Yayçe'ye hareket. Yol üzerinde Şehitliğin ve Boşnak halkının kaderinde köşetaşı olan unutulmaz lider Aliya İzzetbegoviç'in mezarının ziyaret edilmesi. Travnik'de kalenin,İbrahim Paşa Medresesi ve Osmanlı camilerinin ziyaret edilmesi. Karpuz çatlatan Yeşilsu başında köfte ziyafeti.

3. Gün            Pazar    -    MOSTAR / BLAGAY / POÇİTEL

Tam gün turumuzda Unesco koruması altında olan eski Osmanlı köyü Poçitel'in gezilmesi. Şişman İbrahim Paşa Camii'nin görülmesi. Blagay'da Buna Nehri'nin kaynağının görülmesi ve "taşın kalbindeki" Halveti Tekkesi'nin ziyaret edilmesi. Öğle yemeği nehrin kıyısında alabalık ziyafeti şeklinde. Mostar'da Boşnak-Hırvat cephesinin, tarihi camilerin ve dünyanın en ünlü köprüsünün görülmesi. Mostar Köprüsü, Neretva Nehri üzerinde Mimar Sinan'ın öğrencisi Mimar Hayreddin tarafından 1566 yılında inşa edilmiş olup, yapımında 456 kalıp taş kullanılmıştır. Köprü, şehre de adını vermiştir. İlk saldırıyı 1992'de Bosnalı Sırplar düzenlemiş ve1993'te Hırvatların top ateşlerine dayanamayarak 4 asırlık ömrü geçici olarak son bulmuştur. Dev taşları, Neretva Nehri'nin sularına gömülen Mostar Köprüsü, yüzyıllar boyunca Bosna'da hoşgörü ve kültürel çeşitliliğin sembolüydü. Savaş sonrasında İngiliz güçleri yıkılan köprünün yerine geçici bir demir köprü yapmasına rağmen, Mostar civarındaki diğer köprüler de tahrip edildiğinden, nehrin iki yakasını birleştiren tek yapı olarak bu köprü kaldı. 30 metre uzunluğundaki, 24 metre yüksekliğindeki köprünün kemerindeki çalışma Haziran 2002'de başladı. Kilit taşı Ağustos 2003'te yerine konuldu. İnşaatı tamamlanan Mostar Köprüsü, aralarında Türkiye'nin de bulunduğu çok sayıda devletin temsilcilerinin hazır bulunduğu bir törenle, İngiliz Prensi Charles tarafından 23 Temmuz 2004 tarihinde açıldı. Açılışı çok sayıda televizyon ekibi naklen yayınla seyircilerine ulaştırdı. Mostar Köprüsü, eski Mostar şehriyle birlikte 2005 yılında Dünya Miras Listesi'ne eklendi. Akşamüzeri Saraybosna'ya dönüş.

4.Gün            Pazartesi   -    SARAYBOSNA / İSTANBUL

Bosna Savaşı'nda kullanılan tünelin (müze) ziyaret edilmesi. Bosna Nehri'nin kaynağının bulunduğu Vrelo Bosna mesire yerinde meşhur Boşnak Böreği ziyafeti. Türk Hava Yolları ile 14.30'de İstanbul'a uçuş ve 17.15'de varış.

Fiyata dâhil olan hizmetler;
- Türk Hava Yolları uçak bileti
- Havalimanı vergisi
- Seyahat sigortası
- Yurt dışı çıkış harcı
- Transferler
- 5 yıldızlı otelde iki kişilik odalarda konaklama
- Açık büfe sabah kahvaltıları
- Saraybosna'da 1 akşam yemeği
- Travnik ve Blagay'da öğle yemekleri
- Boşnak böreği ziyafeti
- Programda belirtilen tüm gezi ve ziyaretler
- Figura Turizm  rehberlik hizmetleri


* Bosna- Hersek Türk vatandaşlarına vize uygulamamaktadır.