KARAYOLU İLE ÖZEL YUNANİSTAN GEZİSİ

GÜMÜLCİNE - İSKEÇE - SELANİK - ATİNA - KAVALA


4 Gece 5 Gün
KARAYOLU İLE ÖZEL YUNANİSTAN GEZİSİ

Tur Programı


1. GÜN          İSTANBUL  / GÜMÜLCİNE / İSKEÇE / SELANİK
Sabah 07.00'da özel otobüsümüz ile hareket. Tekirdağ çıkışında  kahvaltı molası. Türkiye'yi İpsala'dan terk ederek Yunanistan'a giriyoruz.  Türk azınlığa sahip Rodop Vilayeti'nin başkenti Gümülcine'de Eski Camii ziyareti. İskeçe girişinde bölgeye has Kavala kurabiyelerinden satın almak isteyenler için kısa bir molanın ardından İskeçe Vilayet merkezinin panoramik olarak tanınması ve Sultan Abdülhamit döneminden saat kulesinin görülmesi. Selanik'e geliş ve otelimize yerleşme. Dileyen misafirlerimiz için kordon boyunda ve ünlü Aristo meydanında Selanik'in canlı akşamlarını yaşama fırsatı.

2. GÜN          SELANİK / ATİNA
Kahvaltıdan sonra Osmanlı'nın son dönemindeki önemli siyasi hareketlerin ve olayların başlangıç noktası olan Selanik şehir
gezisinde İzmir'in kordon boyunu andıran sahil yolundan geçerek çevresinde tarihi olayların şekillendiği Beyaz Kuleyi görüyoruz. Ardından Selanik'in ana caddesi Via Egnatia (Vardar Caddesi) üzerindeki Hortacı Süleyman Efendi Camii (Rotanda)  kalıntısı, Bey Hamamı ve Hamza Bey Camii ile T.C Selanik Başkonsolosluğu bahçesindeki Atatürk'ün doğduğu ev ve   Sultan Abdülhamit'in sürgünde kaldığı Alaiti köşkünün görülmesi ve Atina'ya hareket.   Otelimize yerleştikten sonra Atina'nın tarihi merkezi içinde yer alan  ve Akdeniz mutfak kültürünü yansıtan restaurantları, kafeteryaları  ve
hediyelik eşya satıcıları ile ünlü  yayalara özel gezinti bölgesi Plaka'da değerlendirebileceğiniz serbest vakitler.

3. GÜN          ATİNA
Kahvaltı otelimizde. Antik Helen Medeniyeti'nin merkezi, Pers, Roma, Haçlı ve Osmanlı hakimiyetini görmüş filozoflar şehri Atina'yı tanıyacağımız  şehir gezisinde şehrin ibadet merkezi, hazinelerin saklandığı yer ve çeşitli kurumların yer aldığı Akropol, M.Ö 330 yılında yapılan ve antik dönem spor müsabakalarının yapıldığı Panathenik Stadyumu, Roma döneminde şehrin giriş kapılarından Hadrianus Kapısı, antik dönemin şehirdeki önemli yapılarından Zeus Tapınağı, Akademi, Atina'nan en önemli meydanı Syntagma ve buradaki Parlamento Binası'nın görülmesi. Avrupa'da ibadete açık orijinal mimariye haiz cami bulunmayan tek şehir Atina'da  Osmanlı'dan kalan Mustafa Ağa ile Fatih döneminde inşa edilen Fethiye camilerinin dışarıdan görülmesi. Mora yarımadasını Kuzey Yunanistan'dan ayıran 116 yıl önce açılan 6300 metre uzunluğunda,  Korint Körfezini Saronik Körfezi'ne bağlayan bu kanalın görülmesi.

4. GÜN          ATİNA / KAVALA
Kahvaltıdan sonra Kavala'ya hareket. Şehir girişinde Mimar Sinan'ın su kemerlerinin altından geçerek otelimize geliş ve yerleşme. Kiliseye çevrilen Makbul İbrahim Camii,  Kale altı mahallesindeki Mehmet Ali Paşa'nın imareti,  evi ve tarihi kale ile içindeki metruk cami ve medresenin görülmesi.

5. GÜN          KAVALA / ISTANBUL
Kahvaltıdan sonra İstanbul'a hareket. İpsala'dan Türkiye'ye giriş.