İRAN

Şiraz - Yazd - İsfahan - Tahran  

 

 


7 Gece, 8 Gün
1950 €
Gidiş : 3.05.2018
Dönüş : 10.05.2018
TL Fiyatı : 9.703,20
İRAN

Tur Programı

03 Mayıs   Perşembe   -  İSTANBUL / ŞİRAZ

Türk Hava Yolları ile saat 20.55’de Şiraz’a uçuş.

04 Mayıs   Cuma   -  ŞİRAZ

02.05’de varış ve otelimize transfer. Otelimize yerleşme. İstirahat. Kahvaltı sonrası ağaçlarla kaplı geniş bulvarları, mimari eserleri ve bahçeleriyle meşhur Şiraz’daki tam gün şehir turumuzda; Kur’an Kapısı, Pazar yeri, ünlü şairler Sadi ve Hafız’ın kabirleri ve bahçeleri, Kaçar Sarayı’nın havuzunu çevreleyen muhteşem İrem Bahçeleri ve Şah-ı Çerağ Mozolesi, Kerim Han Kalesi, Vekil Camii ve Pazarı, Han Medresesi görülecek yerler arasında. Akşam yemeği otelimizde.

05 Mayıs   Cumartesi   -  ŞİRAZ / PERSEPOLİS / PASARGAD / YAZD

Kahvaltı sonrası otelden ayrılış. Şiraz’ın 70 km. dışında bulunan, her ikisi de UNESCO dünya mirası listesinde yer alan Persepolis – diğer bir adıyla Taht-ı Cemşid’in gezilmesi. Pers Hükümdarı 1.Darius’un M.Ö. 512’de yapımına başladığı, toplamda 12000 maaşlı işçinin çalışarak 150 yılda tamamladığı her ayrıntının düşünüldüğü antik şehir Persepolis’in gezilmesi.  Civarda bulunan Pers hükümdarlarının mezarlarının bulunduğu Nakş-i Rüstem’in görülmesi. Pers Kralı Büyük Syrus tarafından M.Ö. 550 yılında kurulan antik başkent Pasargad'ın gezilmesi. Yazd şehrine geliş ve otelimize yerleşme. Akşam yemeği otelimizde.

06 Mayıs   Pazar   -  YAZD / İSFAHAN

Kahvaltı otelimizde. Zerdüşlük dininin merkezi, Yezd eyaletinin merkezi olan şehirde Zerdüştlerin ünlü sönmeyen ateşinin bulunduğu Ateşgah’ını, ölülerini muhafaza ettikleri sessizlik kulelerini, şehirde eskiden evlerde inşa edilen ve doğal klima  olarak kullanılan rüzgar kulelerini, Su Müzesi ve Emir Çakmak Mescidi’ni gördükten sonra İsfahan’a hareket. 5 saatlik yolculuk sonrası otelimize yerleşme. Akşam yemeği otelimizde.

07 Mayıs   Pazartesi   -   İSFAHAN

Kahvaltı sonrası Nısf-ı Cihan (dünyanın yarısı) İsfahan şehir gezimizde İmam Camii ve firuze taşlarıyla işlenmiş Şeyh Lütfullah Camii’lerinin ziyaretleri. Dünyanın en büyük ikinci meydanı olan Nakş-ı Cihan Meydanı’nın gezilmesi. Arzu eden misafirlerimiz İran’a özgü safranlı dondurmanın tadına bakarak meydanda kısa bir fayton turu yapabilirler. Ali Kapı Köşkü, Vank Ermeni Katedrali görülecek yerler arasında. İstikrar yüzü görmeyen Osmanlı-İran ilişkilerinden Yavuz Sultan Selim’in Şah İsmail’i Çaldıran’da (1514) yenilgiye uğratmasını işleyen sahne Çehel Sütun Sarayı’nın bir duvarına işlenmiştir. Tarihi İsfahan köprüleri’nin görülmesi Akşam yemeği otelimizde. 

08 Mayıs    Salı   -  ISFAHAN / TAHRAN

Kahvaltı sonrası havalimanına transfer. İran İslam Cumhuriyeti’nin başkenti Tahran’a uçuş. İran Şah hanedanlarının gözalıcı ve paha biçilemez hazinelerinin bulunduğu Milli Mücevher Müzesi gezisi. 435 m yüksekliğinde Doğu tarzı bir mimari ile yapılmış Tahran Milad Kulesi’nin 345. Metresinden Tahran’ın seyredilmesi. Tarihi Tahran Büyükçarşısı’nın gezilmesi. Otelimize geliş ve yerleşme. Akşam yemeği.

09 Mayıs   Çarşamba -  TAHRAN

Kahvaltı sonrası çıkacağımız şehir turunda Kacar Hanedanı döneminde tören sarayı olarak kullanılan Gulistan Sarayı, Şah’ın Beyaz Sarayı’nın da bulunduğu Sadabad mesire yerinde Sadabad ve Niyavaran Sarayları gezisi.  Beş bin yıllık tarihi sergileyen İran Milli Müzesi gezisi. Akşam yemeği mahalli müzik eşliğinde geleneksel dekorasyonu ve servisi ile Tahran’ın en meşhur restaurantı Âli Kapı’da.

10 Mayıs   Perşembe  -  TAHRAN / ISTANBUL

Kahvaltı sonrası otelimimzden ayrılış. 1971 yılında Pers İmparatorluğu’nun kuruluşunun 2500. yılında yapılan Azadi Meydanı’ndaki “Özgürlük Anıtı”nın  görülmesi. Havalimanına geliş. THY ile saat 15.20’de İstanbul’a uçuş. 17.20’de varış.

OTELLER      

Şiraz               Zandiye Hotel       5*

Yazd               Dad Hotel             4*

Isfahan           Abbasi  Hotel         5*        (Avluya bakan Çeşmiendaz odalar)

Tahran           Espinaz Hotel         5*

 

Tüm otel standartları İran’ın kendi otelcilik kriterlerine göredir.

 

Fiyatlar        

İki kişilik odada kişi başına             1950 Euro

Tek kişilik oda farkı                         500 Euro

 

Fiyatlara dahil olan hizmetler

THY ekonomi sınıf uçak bileti,

İsfahan / Tahran iç hat bileti

Seyahat sigortası

5 yıldızlı otellerde kahvaltı dahil konaklamalar,

Akşam yemekleri,

Özel otobüsümüzle tüm ulaşım ve transferler,

Otobüsde günlük su ve sıcak meşrubat ikramı

Programdaki tüm gezi ve ziyaretler,

Giriş ücretleri,

Mahalli rehberlik hizmeti,

Yurt dışı çıkış harç ücreti,

Seyahat omuz çantası, otel terliği

Figura Turizm tur liderliği hizmeti,

 

(Turumuz hareketi için müracaatı gerekli minimum katılımcı sayısı 17’dir.)