NEPAL & HİNDİSTAN

Katmandu - Delhi - Agra - Varanasi - Jaipur


8 Gece, 9 Gün
2350 $ + THY Uçak Bileti
Gidiş : 27.01.2017
Dönüş : 4.02.2017
TL Fiyatı : 9.085,10
NEPAL & HİNDİSTAN

Tur Programı

26 Ocak - Cuma            

Atatürk Havalimanı dış hatlar gidiş terminali Figura Turizm kontuarında gece 23.00’de buluşma.

27 Ocak - Cumartesi  ISTANBUL / KATHMANDU                  GECE  1

Türk Havayolları ile saat 01.55’de Nepal’in başkenti Kathmandu’ya uçuş. Nepal yerel saati ile sabah 11.35’da Kathmandu’ya varış. Pasaport ve bilet işlemlerinin ardından otelimize transfer. Otelde kahvaltı ve bir süre süre istirahat. (Otele yerleşme tur bitiminde olacaktır.) Şehir turumuzda ;  Durbar Meydanı, Hanuman Dhoka, Antik Kraliyet Meydanı, Mahadev ve Parvati Tapınakları,  Machhender Bahl – (Budist ve Hinduların Kraliyet Sarayı) görülecek yerler arasında.  Yaşayan tanrıça Kumari’nin tapınak evini gördükten sonra mahalli çarşılarda gezme imkanı. 2500 yıllık Swayambhunat bölgesi ve hemen yanındaki müzenin gezilmesi. Dünyanın en büyüklerinden biri olan devasa Budist Anıtı Bodhnath’ın  görülmesi. Efendi Buda’nın tüm gözleri bu yapıda bulunmaktadır.  5. yy. da günahlarına kefareten kral Mana Deva tarafından yaptırılmıştır. Sekizgen bir zemin üzerine oturtulup ibadet için ayrı bölmeler inşa edilmiştir.  Otelimize dönüş ve odalara yerleşme. Akşam yemeği otelimizde. 

28 Ocak  Pazar - KATHMANDU                                           GECE 2

Kahvaltı sonrası  Kutsal Bagmati kıyılarındaki Shiva’nın en saygın tapınağının bulunduğu Nepal’in Varanasi’si konumundaki Patshupatinath’ın gezilmesi. Hindu olmayanların girişine izin verilmediği tapınağın iç kısmında uzaktan da olsa çok renkli seromonilere şahit olabilirsiniz. Tarihi 9.yy uzanan daha yeni bir şehir olan Bhadgaon’un gezilmesi. Yine Durbar Meydanı, Bhupendra Mala’nın Kraliyet Meydanı,  Pagoda tarzındaki Natyapole Tapınağı görülecek yerler arasında. Patan’a geliş. Nepal’in 3. büyük hanedan şehirlerinden olan Patan’da Eski Şehir, tarihi Durbar Meydanı, Altın Kapı, Teleju Tapınağı, Yogendra Malla Heykeli ve şehrin tahta oymacılık harikası ahşap mimarili binaların görülmesi. Akşam yemeği otelimizde

29 Ocak  Pazartesi -  KATHMANDU / DELHİ / AGRA             GECE 3

Erken vakitte kahvaltı sonrası havalimanına transfer 08.25’da Delhi’ye uçuş. 10.05’de varış. Agra’ya hareket. 4 saatlik bir yolculuk sonrası Agra’ya varış ve otelimize yerleşme. Agra’ya altın çağını yaşatan Ekber Şah tarafından yaptırılan Agra Kalesi ve içindeki muhteşem yapılardan Divan-ı Am, Divan-ı Has,  en ilgi çekici bölümü olan ve babası Şah Cihan’ı hapsettiği sekizgen kulenin görülmesi. Akşam yemeği otelimizde.

30 Ocak Salı - AGRA / JAIPUR                                             GECE 4

Kahvaltı sonrası Hindistan’daki Türk Medeniyeti’nin en görkemli eserlerinin bulunduğu şehirde önce dünyanın 7 harikasından biri olan Tac Mahal’in ziyaret edilmesi. Hindistan’da hüküm süren Türk Hanedanı Babürlülerin dünya mimari mirasına hediyesi Tac Mahal için ünlü gezginlerden Edward Lear: “Dünyadaki insanlar Tac Mahal’i görenler ve görmeyenler diye ikiye ayrılmalı” demekte.  Babür Hanedanı’ndan Şah Cihan’ın büyük bir aşk ile tutkun olduğu İranlı Safevi Hanedanı’na mensup eşi Mümtaz Banu’nun 14. çocuğunu dünyaya getirirken vefatı üzerine inşa ettirdiği bu mermer mimarisi şaheseri yapı 1632 – 1652 yılları arasında yapılmış ve inşaatında Mimar Sinan’ın talebeleri Mehmet İsa ve Mehmet İsmail Efendiler de çalışmış. Bu eşsiz yapının içinde Şah Cihan ve eşi Mümtaz Banu’nun kabirlerinin ziyaretinden sonra Tac Mahal’in iki yanında inşa edilen misafirhane ve camiinin görülmesi. Yaklaşık 4.5 saat sürecek yolcuğumuzda yol üzerinde ki 16. yüzyıldan kalma hayalet şehir Fatehpur Sikri’nin gezilmesi. Hindistan’daki Türk Hanedanı sultanlarından Ekber Şah’ın kendisine erkek evlat için dua eden bölgenin manevi büyüklerinden Salim Çişti’nin yaşadığı Sikri kentine hediye olarak yaptırdığı ve daha sonra yönetim merkezi olarak kullandığı ancak susuzluk yüzünden 15 sene sonra terk edilen bu muhteşem yerleşim kompleksinde Jami Mescidi, Salim Çisti Türbesi ile Panch Mahal Sarayı’nın görülmesi. aipur’a hareket.. 5 saatlik bir yolculuk sonrası Jaipur’a geliş ve otelimize yerleşme. Akşam yemeği.

31 Ocak Çarşamba  - JAIPUR                                            GECE   5

Racistan eyaletinin başkenti olan ve pembe renkli binalarından dolayı “Pembe Şehir” diye de isimlendirilen Jaipur; görkemli yaşamları ve sarayları ile 1001 gece masallarına konu olmuş Hint Mihracelerinin uzun yıllar yönetiminde kalmış.  Kahvaltının ardından merkeze 11 km. mesafedeki Amber Kalesi’ne gitmek üzere hareket. 1728’e kadar eyaletin yönetim merkezi olan kalenin bulunduğu tepeye filler üzerinde çıkış. Kale içinde bulunan Sheesh Mahal (Aynalar Salonu), Jai Mahal ve diğer sarayların gezilmesi.   Şehir turumuzda; Vilayet Sarayı,  “aletler ile hesaplama” anlamına gelen Jantar Mantar Rasathanesi ve Mihracelerin saray efradından hanımların şehirde yapılan törenleri izlemeleri için inşa edilmiş 1000 adet penceresi olan Hawa Mahal görülecek yerler arasında. Jaipur’un şehir merkezinde mermer işleme sanatı atölyeleri ve Hint el sanatları çarşılarında alışveriş imkânı. Akşam yemeği otelimizde. 

01 Şubat  Perşembe - JAIPUR / DELHI / VARANASI                GECE 6

Erken vakitte kahvaltı paketimiz ile havalimanına transfer.  06.00’da Delhi’ye uçuş. 06.55’de varış.  10.50’de Varanasi’ye uçuş. 12.10’da varış.  Otelimize yerleşme.  5000 yıllık tarihi ile Hinduizm dininde 7 kutsal şehirden birisi olup Hinduların kendi dinlerine göre Hac etmek amacı ile geldikleri en önemli şehir olan Varanasi’de  Bharat Mata Tapınağı  zeminindeki Hindistan’ın mermer haritasının görülmesi. Akşama doğru Hindistan’nın kendine özgü bisiklet taksileri Rikshaw’lar ile Ganj kıyısına geliş ve Hinduların geleneksel akşam ayinleri olan Arti’nin izlenmesi. Otelimize dönüş ve akşam yemeği.

02 Şubat  Cuma  - VARANASİ / DELHİ                                     GECE 7

Güneşin doğmasından önce Ganj Nehri’ne geliş. Hindularca suyunun günahları temizleyip hastalıkları iyi ettiği inancından dolayı her Hindu’nun ömründe mutlaka bir defa ziyaret ederek sularında yıkanması gerektiğine ve cennetten çıktığına inandıkları kutsal Ganj Nehri üzerinde tekne gezisi.  Güneş doğarken aynı yerde ve aynı anda tapınan, arınma amacı ile yıkanan, diş fırçalayan, çamaşır yıkayan, yüzen ve ölülerinin cesetlerini yakarak Ganj’ın sularına savuran Hinduların görülmesi.  Otelimizde kahvaltı. Kahvaltı sonrası havalimanına transfer. 10.50’da Delhi’ye uçuş. 12.25’de varışın ardından Hindistan’a ilk gelen Müslüman Türk hanedanı olan Guriler’in Delhi’yi fetihlerinde camiye çevirerek Kuvvetül İslam adını verdikleri caminin 1199’da Kutbettin Aybeg tarafından başlanıp 1210’da İltutmuş tarafından bitirilen ve en yüksek tarihi yapı olarak bilinen 72 metrelik Kutup Minar’ın görülmesi. Hindistan’nın kurucusu Mahatma Gandi’nin yaşadığı ve suikaste uğradığı evin gezilmesi. Otelimize yerleşme ve akşam yemeği.

03 Şubat  Cumartesi  - DELHİ                                                    GECE 8

Kahvaltı sonrası çıkılacak Panaromik  Delhi şehir turumuzda Başkanlık malikânesi ve parlamento binasının görülmesi Babürlüler tarafından 16. yüzyılda kurulan Delhi’nin eski kısmında Şah Cihan tarafından yaptırılan Hindistan’ın en büyük camii 25 bin kişilik Cuma Mescidi ziyareti ile Kırmızı Kale’nin (dışarıdan) görülmesi. Bahailerin dünyaca ünlü Lotus Tapınaklarının gezilmesi.  Hindistan’a Türk- Hint Medeniyeti’nin mührünü vuran Babür Hanedanı’nın kudretli üyelerinden Babür’ün görkemli türbesinin ziyaret edilmesi. Akşam yemeği otelimizde.

04 Şubat Pazar - DELHİ / İSTANBUL

Erken vakitte havalimanına transfer. THY ile 06.55’de İstanbul’a uçuş.  11.25’de varış.

PAKET TUR ÜCRETİ                    (THY UÇAK BİLET HARİÇ)

Oteller          

Kathmandu               Hyatt Regency                      5*

Agra                           Courtyard Marriot               5*

Jaipur                         Marriot                               5*

Varanasi                    Ramada                               4*

Delhi                          Le Meridien (Club Odalar)    5*

                

Minimum 16 kişilik büyük ödeyen bir grup için       

İki kişilik odada kişi başına                         2350  Dolar

Tek kişilik oda farkı                                     850  Dolar

 

Paket tur ücretine dahil olan hizmetler;

Zorunlu seyahat sigortası,

Nepal vize ve servis ücreti

Hindistan vize ve servis ücreti,

Belirtilen otellerdeaçık büfe kahvaltı ve akşam yemekleri dahil konaklama,

Kathmandu / Delhi / Varanasi / Delhi – Jaipur / Delhi arası iç hat uçak bileti,

Programdaki tüm gezi ve ziyaretler,

Delhi / Agra / Jaipur’da VOLVO ile Kathmandu ve Varanasi’de TATA otobüs ile ulaşım

Jaipur’daki filler ile kaleye çıkış ücreti,

Giriş ücretleri,

Otobüs’de her gün kişi başına 2 adet kapalı mineral su,

Yemeklerde su,

Yerel rehberlik hizmetleri,

Yurt dışı çıkış harcı,

Seyahat sırt çantası,

Figura Turizm tur liderliği hizmeti,

 

Paket tur ücretine dahil olmayan hizmetler,

Oteldeki şahsi harcamalar,  (minibar, tel, kafeterya harcamaları)

Öğle yemekleri,

Diğer tüm şahsi harcamalar.

           

ÖNEMLİ  NOT  :  Grubumuzun kesin hareket sayısı  17 kişidir.