HABEŞİSTAN (ETİYOPYA)

AFRİKA'NIN KADİM MEDENİYETİ


8 Gece, 9 Gün
2750 $ + THY Uçak Bileti
Gidiş : 19.09.2018
Dönüş : 27.09.2018
TL Fiyatı : 13.287,18
HABEŞİSTAN (ETİYOPYA)

Tur Programı

Afrika'nın Kadim Medeniyeti...

İslam'daki ilk Hicrete Kucak Açan Hristiyanların Ülkesi Necaşi'nin Habeşistan'ı                     

19 Eylül Çarşamba  -  ISTANBUL / ADDIS ABABA

THY ile Atatürk Havalimanı’ndan saat 19.40’da Etyopya’nın başkenti Addis Ababa’ya uçuş. 01.00’de varış ve otelimize transfer.

20 Eylül  Perşembe   -  ADDIS ABABA

Tam gün şehir turumuzda; Etyopya’nan  arkeolojik ve tarihi geçmişinden kesitler sunan Mille Müze’nin gezilmesi ve burada 1 milyon yaşında ve Afrika ırkınını ilk örneği olduğu iddia edilen insan iskelet parçalarının görülmesi, Entoto Tepesi’ne geliş ve buradan şehrin genel görüntüsünün temaşası, St. Mary Kilisesi ziyareti. Öğle yemeği. Gezimizin devamında Doğu Afrika’nın en büyük açık hava pazarı Merkato, mensup olduğu hanedan itibarı ile kökeninin Saba Melikesi Belkıs’a kadar uzanan ve 1930-1974 arası Etyopya tahtında oturan Haile Selasiye’nin sarayı ve St. George Katedrali görülecek yerler arasında. Akşam yemeği sonrası otelimize dönüş.

21  Eylül   Cuma  -  ADDIS ABABA / MEKELE / NECAŞ CAMİİ / AKSUM

Erken vakitte havalimanına transfer Etyopya Havayolları ile 07.00’de Mekele’ye uçuş. 08.15’de varış. Mekele’nin 60 km doğusunda bulunan ve Afrika’da ilk Müslüman iskanına sahne olan Necaş Kasabası’na hareket. Burada Habeşistan’a Hz. Peygamber döneminde Mekke’lilerin zulmünden kaçarak hicret eden Müslümanların o dönemde kendilerine kucak açan Hıristiyan Kral Necaşi (Eshame İbn Abjar)  ile görüştükleri yer ve orada inşa edilen ve Afrika’nın ilk camii kabul edilen Necaş Camii, Necaşi’nin Kabri ve çevresinde medfun sahabe kabirlerinin  ziyareti.  Kumanya şeklinde öğle yemeğimizi aldıktan sonra Habeşistan Medeniyeti’nin önemli merkezi Aksum’a hareket. Otelimize varış akşam yemeği ve geceleme.

22 Eylül   Cumartesi  - AKSUM

Habeş Medeniyeti’nin beşiği durumunda olan ve 9. Yüzyıla kadar bu medeniyete başkentlik yapan Aksum gezimizde çevrenin tarihi ile ilgili zengin koleksiyona sahip Arkeoloji Müzesi, Antik dönem Habeş krallarının  mezar yerlerini işaretledikleri  ve  M.Ö 3. yüzyıla tarihlenen irili ufaklı dikilitaşları barındıran Stela Parkı, St. Mary Katedrali, Habeş Kralları Kalbe ve oğlu Gebremeskel’in kabirleri ile Kral Ezana’nın zaferlerini anlatan taş yazıtların görülmesinden sonra M.Ö  950’de Habeş kralı olan Kral Menilik’in annesi Sebe Kraliçesi Belkıs döneminden saray ve hamam kalıntısının görülmesi. Akşam yemeği ve geceleme.

23 Eylül  Pazar  -  AKSUM / LALIBELA

Kahvaltıdan sonra havalimanına transfer. Etyopya Havayolları ile 11.50’de Unesco tarafından insanlık mirası listesine alınan ve Habeşistan’ın Kudüs’ü Lalibela’ya uçuş. 12.35’de varış. Şehir Kral Lalibela’nın 12. Yüzyılda Afrika’da bir Kudüs inşası amacı ile İskenderiye’den getirttiği ustalara Filistin’deki kutsal Ürdün nehrine izafeten aynı ismin verildiği nehrin iki yanında volkanik kızıl kayalara oydurarak inşa ettiği ve inşasında gece meleklerin gündüz işçilerin çalıştığına inanılan 11 adet kilisesi ile ünlenmiştir. Şehir aynı zamanda pek çok Etiyopyalı için de bir hac ve ibadet yeri olarak kabul edilmektedir. Şehre varımışımızın ardından öğle yemeği. Şehir turumuzda bu kiliselerin bir kısmının gezilmesi.  Otelimize dönüş ve akşam yemeği.

24 Eylül  Pazartesi  -  LALIBELA / BAHIRDAR

Kahvaltının ardından nehrin diğer yakasındaki kiliselerin gezilmesi. Etyopya’nın tabii güzellikleri ve halkın doğal yaşamının ilginç görüntüleri içerisinde 5 saatlik bir karayolculuğu sonrası Bahirdar’a geliş. Şehrin tanınması ve otelimize yerleşme.

25  Eylül   Salı  -  GONDER / BAHİRDAR / MAVİ NİL ŞELALELERİ / ADDIS ABABA     

Kahvaltı sonrası Tana gölünde tekne gezisi ve iç bezemeleri ile göz alıcı Ura Kidane Mehret ve Azva Meryem manastırlarının ziyareti. Nil Nehri’ni oluşturan kollardan Mavi Nil üzerindeki Etyopya’nın doğal hazinelerinden şelalenin görülmesi sonra havalimanına transfer. 18.20’de Addis Ababa’ya uçuş. 19.20’da varış. Akşam yemeği ve otelimize transfer.

26  Eylül   Çarşamba  -  ADDIS ABABA / HARAR / ADDIS ABABA

Erken vakitte havalimanına transfer. 07.00’de Dire Dawa’ya uçuş. 1 saatlik bir yolculuk sonrası Harar’a varış. 7. Yüzyılda kurulan Müslüman Adal Sultanlığı’nın merkezi, 1529’de Habeş Devletine Osmanlı İmparatorluğu’nun desteği ile cihad ilan eden Ahmed Garan’ın başkenti ve Osmanlı İmparatorluğu’nun Afrika’da 1912 konsolosluk açtığı şehrin tanınması. Türkiye Cumhuriyeti tarafından onarılan tarihi konsolosluk binasının görülmesi.  17.30’da Addis Ababa’ya geri uçuş ve 18.30’da varış.  Akşam yemeğimiz sonrası havalimanına transfer.

27 Eylül   Perşembe  - ADDIS ABABA / ISTANBUL

00.35’de THY ile İstanbul’a uçuş. 05.55’de varış.

 

TUR FİYATLARI           (İSTANBUL / ADDİS ABABA / İSTANBUL UÇAK BİLETİ HARİÇ)

 

İki kişilik odada kişi başına                       2750 Dolar +  THY uçak bileti

Tek kişilik oda farkı                                   250 Dolar

Fiyata Dahil Olan Hizmetler;

Etiopya Vizesi ve servis ücreti,

Zorunlu seyahat sigortası,

5 adet iç hat uçuşu.

Addis Ababa’da 4 yıldızlı otelde, diğer  tüm şehirlerde 3 yıldızlı otellerde konaklama. (*)

Kahvaltı, öğle ve akşam yemekleri, (**)

Yemeklerde su ücreti,

Araçta her gün kişi başına 2 adet kapalı su,

25’lik coaster tipi midibüsler ile ulaşım,

Tüm giriş ücretleri,

Yerel rehberlik hizmetleri,

Figura Tur Liderliği hizmeti,

Yurt dışı çıkış harcı

Seyahat omuz çantası

 

 (*) Addis Ababa’da Etiyopya standartlarında 4 yıldızlı bir otelde diğer şehirlerde ise tüm otellerin 3 yıldız standardında olması sebebi ile bu seviyedeki en iyi otellerde konaklama.

 

(**)  Kahvaltılar otellerde alınacaktır. Öğle ve akşam yemekleri konusunda ise temel hassasiyetimiz olan hijyen ve domuz ürünlerinin hiçbir şekilde kullanılmaması dışında  menüler yerel yemek kültürü çerçevesinde olup bunun dışında yemeklere hiçbir şekil ve surette müdahalemiz söz konusu değildir.

 

GRUBUMUZ MİNİMUM 14 KİŞİ İLE HAREKET EDER.