KARADAĞ & BOSNA-HERSEK


4 Gece, 5 Gün
975 €
Gidiş : 27.10.2018
Dönüş : 31.10.2018
TL Fiyatı : 6.282,12
KARADAĞ & BOSNA-HERSEK

Tur Programı

27 Ekim  Cumartesi - İSTANBUL / PODGORİCA /BAR / BUDVA

THY ile sabah 08.00’de Karadağ’ın başkenti Podgorica’ya uçuş. 08.55’de varış. Panaromic olarak şehrin tanınması sonrası Bar şehrine geliş. Karadağ’da Müslüman nüfusun en yoğun yaşadığı şehrin Stari Bar (Eskişehir)’da  Osmanlı Mimarisi karakterli bölgeyi tanınması. Budva şehrine varışta yürüyerek yapılacak tur esnasında, Eski Şehir ve Kale  görülecek yerler arasındadır. Şehir turundan sonra otele yerleşme ve yürüyerek gezebileceğiniz bu güzel yarımada şehirde serbest zaman. Deniz ürünleri restaurantında Akşam yemeği.

28 Ekim  Pazar - BUDVA /KOTOR /  POÇİTEL / BLAGAY / MOSTAR

Kahvaltı sonrası Kotor’a geliş.   Karadağ’ın en güzel iki şehrinden biri olan Kotor’daki şehir turumuzda Eski Şehir, Aziz Tripun ve Nikola Kiliseleri ve tarihi Saat Kulesi görülecek yerlerden bazıları. Bosna & Hersek’e hareket.  Pasaport ve gümrük işlemleri ile toplam 2 saatlik yolculuk sonrası  Hersek bölgesinde Poçitel’e geliş. Unesco koruması altında olan bu eski Osmanlı köyününü gezilmesi. Şişman İbrahim Paşa Camii, medresesi ve kervansarayının görülmesi. Blagay’da Buna Nehri’nin kaynağının görülmesi ve “taşın kalbindeki” Halveti Tekkesi’nin ziyaret edilmesi. Öğle yemeği nehrin kıyısında alabalık ziyafeti şeklinde. Mostar’da Boşnak-Hırvat cephesinin, tarihi camilerin ve dünyanın en ünlü köprüsünün görülmesi. Mostar Köprüsü, Neretva Nehri üzerinde Mimar Sinan'ın öğrencisi Mimar Hayreddin tarafından 1566 yılında inşa edilmiş olup, Bosna savaşı sırasında 1992’de Hırvat topçusu tarafından yıkılmıştır. 2002 – 2003 yılları arasında restore edilerek 2005’de uluslararası bir törenle yeniden kullanıma açılmıştır.   Akşam yemeği ve otelimize yerleşme.

29 Ekim Pazartesi - MOSTAR / SARAYBOSNA

Kahvaltı sonrası Saraybosna’ya hareket.  Neretva nehrinin harika manzaraları ile eşlik edeceği yolculuğumuz esnasında  devamında Jablanica’da yola üzerinde Partizan askerleri tarafından sabote edilen Nazi Treni’nin ve yıkılan köprünün panoramik olarak görülmesi. Bosna’nın geleneksel kuzu çevirme geleneğini yaşatan bir restaurantda öğle yemeği. Konyits şehrinde Osmanlı’ dan döneminden kalma ve restorasyonu Türkiye tarafından yapılan meşhur Konyits Köprüsü’nün görülmesi ve ahşap el işlemesi atölyelerinden alışveriş imkanı. Saraybosna’ya geliş ve şehrin kalbi Başçarşı’da Bosna savaşı sırasında büyük hasar gören Vali Konağı, İnat Evi, Fatih (Hünkar) Camii, Gazi Hüsrev Bey Camii, Kurşunlu Medrese, Bursa Bedesteni, Hacı Hüsrev Bey Bedesteni ve I. Cihan Harbi’ni başlatan cinayetin işlendiği Latin Köprüsü’nün görülmesiGezimizin devamında Bosnalıların efsanevi lideri Aliya İzzet Begoviç’in kabrinin de bulunduğu şehitlik ziyareti. Başçarşı’da serbest vakitler. Akşam yemeği geleneksel Boşnak mutfağından örneklerle. Otelimize yerleşme.

30 Ekim Salı -  SARAYBOSNA / TRAVNİK / YAYÇE / SARAYBOSNA

Kahvaltı sonrası Yayçe’ye hareket. Şehirde Vrabas nehrinin Pliva gölü ile buluştuğu yerde bulunan ve Avrupa’nın en güzel şelalelerinden olan Yayçe Şelalesi’nin ve değirmenlerin görülmesi. . Vezirler Şehri Travnik’e hareket. Burada kalenin ve Alaca Camii’nin ziyareti. Meşhur kaymaklı Travnik köftesi ile öğle yemeği sonrası Saraybosna’ya hareket. Başçarşı’da serbest vakitler. Otelimize dönüş.

31 Ekim  Pazartesi - SARAYBOSNA / ISTANBUL

Kahvaltı sonrası otelimizden ayrılış.  Başçarşı’da serbest vakitler. Bosna savaşı sırasında 1000 gün devam eden kuşatma altında şehrin giriş ve çıkışlarının sağlandığı hayat damarı tünelin bir parçasının sergilendiği Tünel müzesi gezisi. Boşnak börekçisinde börek ziyafeti. Igman Dağları’nın eteklerinde Bosna nehrinin çıktığı Vrelo Bosna Mesire yerinin görülmesi. Havalimanına geliş ve THY ile 20.00’da İstanbul’a uçuş. 00.20’de İstanbul’a varış.

Fiyatlar                (Turumuzun kesin hareket sayısı minimum 16 kişidir.)

 

İki kişilik odada kişi başına               975 Euro

Tek kişilik oda farkı                         150 Euro

 

Fiyatlara dahil olan hizmetler;

THY ile İstanbul / Podgorica – Saraybosna / İstanbul arası uçak bileti

Zorunlu seyahat sigortası

Konforlu araçlar ile tüm ulaşım ve transferler,

4 ve 5 yıldızlı otellerde kahvaltı dahil konaklamalar,

Programda belirtilen tüm yemekler,

Programdaki tüm gezi ve ziyaretler,

Müze ve ören yerlerine giriş ücretleri,

Yerel rehberlik hizmetleri,

Figura Turizm tur liderliği hizmeti

Yurt dışı çıkış harç pulu,