OSMANLI’NIN KUZEY SERHADDİ UKRAYNA

Odessa - Akkerman - Kiev - Hotin - Kamaniçe - Lviv

 

 


4 Gece, 5 Gün
1150 € + THY Uçak Bileti
Gidiş : 24.04.2019
Dönüş : 28.04.2019
TL Fiyatı : 6.977,51
OSMANLI’NIN KUZEY SERHADDİ UKRAYNA

Tur Programı

24 Nisan Çarşamba  - ISTANBUL / ODESSA

THY ile 07.55’de Ukrayna’nın 3. büyük kenti Odesa’ya uçuş. 09.30’de varış. Pasaport ve gümrük işlemlerinden sonra şehir turumuza başlangıç. Kırım Hanı Gazi Giray tarafından kurulan 1792’de Osmanlı-Rus savaşında Ruslara geçen, 1800’lerde Rusya ve batı arasında en büyük ticaret merkezi haline gelmiş olan şehir Çarlık Rusya’sının 4. büyük şehri olup Bolşevik Devrimi’nde Potemkin zırhlısının mürettebatının 1905’de isyanı ile devrimin merkezine haline gelmiştir.  Şehir turumuzda Potemkin Merdivenleri, Tolstoy Sarayı, Catherina Meydanı, Promorosk Bulvarı, Düğün Sarayı, Derybasivska Caddesi, Ukrayna Ulusal Bankası ve ana Sinagog görülecek yerler arasında. Otele yerleşmemizin ardından 200 yıl önce inşa edilmiş olan toplam uzunluğu 100 km. olan ve adına Odesa Katakompları denen yer altı tünelleri gezisi. Bu tüneller 2. dünya savaşında partizanlar için barınak görevi yerine getirmiş. Akşam yemeğimizden sonra otelimize dönüş.

25 Nisan  Perşembe - ODESSA / AKKERMAN / KIEV

Kahvaltı sonrası otelden ayrılış. 13 – 14. yüzyıllarda Bizanslılar tarafından inşa edilmiş 1484’de ise Yıldırım Bayezid tarafından fethedilen ve 1812’ye kadar 328 yıl Osmanlı’nın en kuzeydeki stratejik kalesi olan Dinyester üzerinde kurulu ve bugün hala ihtişamını sürdürerek  tarihe bekçilik yapan Akkerman kalesinin gezilmesi. 2 kilometrelik surları ve günümüze kadar gelebilen 26 muhteşem gözetleme kuleleri ile ayakta olan bu kalenin gezilmesinden sonra havalimanına geliş ve Ukrayna Havayolları ile Kiev’e uçuş. Akşam yemeği ve otele yerleşme.

26 Nisan Cuma  - KİEV

9. yüzyılda Ruslar’a başkentlik yapmış, Hazar Türkleri ve Altınorda Devleti dönemi olmak üzere toplam 500 yılı aşkın bir süre Türk egemenliğinde kalmış olan kuruluşu ise 1400 yıl öncesine uzanan Kiev’in isminin Dinyeper Nehri kenarında olması sebebi ile Kıyı Ev’den geldiği söylenir.  Bugün Ukrayna’nın başkenti olan şehir Sovyetler döneminde bir çok bilim adamı yetiştirmiş, oldukça yeşil, mimarisi ve tarihi dokusu ile güzel bir doğu Avrupa şehridir.  Kahvaltıdan sonra çıkacağımız şehir turumuzda 2. Dünya Savaşı’nın çok canlı olarak yaşatan Savaş Müzesi, içinde mikroskobik ölçülerde yapılmış eserleri barındıran Mikro Minyatür Müzesi ve Lavra Manastırı yanında, Validimirskaya Caddesi, Altın Kapı, Ayasofya Meydanı, Dostluk Tepesi, Padol Semti, Başbakanlık ve Parlemento, Mihailovski Meydanı ve kilisesi görülecek yerleş arasında. Akşam yemeği ve otelimize dönüş.

27 Nisan Cumartesi  -  KİEV / LVİV

Kahvaltı sonrası havalimanına transfer. Ukrayna Havayolları ile Lviv’e uçuş. Ukrayna’nın Kültür Başkenti olan ve kuruluş tarihi 5. yüzyıla uzanan şehir 2. Dünya Savaşında zarar görmemiş ender şehirlerden biri olup Avusturya – Macaristan İmparatorluğu yönetiminde kalmıştır. O dönemin mimari dokusunu korumuş binaları, müzeleri ve kiliseleri ile Unesco dünya mirasına girmiş şirin bir Orta Avrupa şehri olup Hürrem Sultan’ın doğduğu Rohtayn kasabası da Lviv sınırları içindedir.  Şehre varışta çıkılacak şehir turumuzda Opera Binası, ünlü Maria Zankovetska Tiyatro Binası, Svobada Meydanı, Poltva Nehri, Eczacılık Müzesi, Ermeni Kilisesi, Çikolata Satış Mağazası ve Eski Şehir Meydanı görülecek yerler arasında.  Ayrıca şehrin savunması için silah, cephane üretilen Rönesans stili mimarisi ile öne çıkan Arsenal Silah Müzesi’nin görülmesi. Akşam yemeği ve otelemize yerleşme.

28 Nisan Pazar -  LVİV / İSTANBUL

Kahvaltı sonrası otelimizden ayrılış. "Hotin & Kamaneçi kaleleri" turu için hareket.  Dinyester nehri kıyısında kurulan Hotin şehrinde yer alan Hotin Kalesi 13. ve 15. yüzyıllar arasında inşa edilmiştir. Osmanlı Devleti ile Lehistan arasında 1620-1629 savaşlarına son veren Hotin Antlaşması, Ekim 1621 tarihinde burada imzalanmıştır. Tur bitimi Ukrayna`nın 3. en büyük ortaçağ şehri Kamenets Podolski şehrine varış ve panoramik şehir turu;  Osmanlı tarihinde (1672-1699 döneminde) Kamaniçe adıyla Osmanlı Devleti'nin Podolya Eyaletinin de idarî merkezi olmuştur. IV. Mehmet komutasındaki Osmanlı ordusunun Kamaniçe Seferi`nde 8 günlük kuşatmanın ardından fethedilerek Osmanlı Devleti topraklarına katıldı ve bu durum 1672'de imzalanan Bucaş Antlaşması'yla Lehistan Krallığı (Polonya) tarafından kabul edildi. Bugün şehrin ortaçağ bölgesinde, sayısız anıtsal yapı görmek mümkündür. Hristiyan, Musevi ve İslam mabedleri, Türk ve Ermeni Burcları, ortaçağ dönemi sokak ve meydanlar ile beraber birçok anıtsal yapı görülecek yerler arasındadır. Ardından Ivano Frankovisk kentine dogru devam ediyoruz, Kuruluşundan 300 yıl sonra ünlü Ukrayna`lı yazar Ivan Franko`nun adına ismi değiştirilen, Karpatların Başkenti olarak bilinen şehir panoramik olarak görülecek olup, Sonrasında Hürrem Sultan`ın doğum yeri Roathyn kasabasına  uğruyor ve vereceğimiz fotoğraf molamızı takiben havalimanına geçiyoruz.   Havalimanına geliş.  THY ile 21.20’de İstanbul’a uçuş. 00.10’da varış.

 

Fiyatlar :      (Turumuzun hareketi minimum 16 kişi ile gerçekleşir)

 

İki kişilik odada kişi başına          :           1150 Euro +  Uçak bileti

Tek kişilik oda farkı                       :           250 Euro

 

 

 

 

 

Fiyatlara dahil olan hizmetler

 

Zorunlu seyahat sigortası,

Ukrayna Havayolları ile 2 adet iç hat bilet ücreti,

Standart 5 yıldızlı otellerde konaklamalar,

Açık büfe kahvaltılar, restaurantlarda alınacak set menü akşam yemekleri,

Tüm transferler,

Programdaki belirtilen gezi ve ziyaretler,

İç gezi ihtiva eden turlarda müze ve ören yerlerine giriş ücretleri,

Mahalli Türkçe rehberlik,

Yurt dışı çıkış harcı,

Figura Turizm tur liderliği hizmeti.