KUDÜS VE KUZEY ŞEHİRLERİ

Kudüs - Hayfa - Akka - Tel Aviv – Yafa – Beytlahm – Eriha – Halil

 

 


3 Gece, 4 Gün
900 $
Gidiş : 4.11.2018
Dönüş : 8.11.2018
TL Fiyatı : 5.061,15
KUDÜS VE KUZEY ŞEHİRLERİ

Tur Programı

 

04 Kasım   Pazar   -   İSTANBUL / TELAVİV / HALİL / BEYTLAHM / KUDÜS

THY ile 07.45’de Telaviv’e uçuş. 08.50’de varış. Halil şehrine hareket.  Bölge halkının 4. Harem olarak vasfettiği Hz.İbrahim, Hz. İshak, Hz.Yakub ve zevcelerinin kabirlerinin bulunduğu külliye ve camiinin ziyareti. Halil şehri içinde Hz. İbrahim’in ilk defa buraya geldiği zaman çadırını kurduğu mekânın görülmesi sonrası Beytlahm şehrine geliş. Hz. İsa’nın doğduğu mağara ve üzerine yapılan kilisenin gezilmesi. Kudüs’e geliş. Eski şehire yürüme mesafesinde Arap Bölgesindeki  Land Mark Saint George Oteli’ne (4*) yerleşme.  Daha sonra yürüyerek Mescid-i Aksa ziyareti için Eski Kudüs şehrinin Kanuni tarafından yaptırılan surlarındaki Aslanlı Kapı’ya geliş. Sahabi Ubâde bin Samit ve Şeddad Bin Evs’in kabirlerinin ziyareti. Hz. Meryem’in doğduğu evin görülmesi. Harem-i Şerif’e geliş. Kubbetüssahra, Mescid-i Aksa Camii, Mescid-i Burak, Mervan Mescidi, Eyyubi, Memlük ve Osmanlı dönemlerinden kalma diğer eserlerin tanıtımı. Akşam ve yatsı namazlarının edasından sonra  yürüyerek otelimize dönüş. Akşam yemeği.

05 Kasım   Pazartesi   -   KUDÜS

Dileyen misafirlerimizin yürüyerek sabah namazı için Mescid-i Aksa’ya gidiş ve dönüşleri. Kahvaltıdan sonra Zeytindağı’nda Osmanlı 4. Ordu karargâhının görülmesi.  Selman-ı Farisî ve Rabiatül Adeviyye’nin kabirlerinin ziyareti. Hıristiyan inancında Hz.İsa’nın göğe yükseldiğine inanılan Yükseliş Kilisesi’nin görülmesi. Kudüs’ün panaromik manzarası eşliğinde şehir ile ilgili tarihi bilgi.  Panaromik manzaraya haiz noktadan Hz. İsa’nın Havarileri ile son günlerinde toplandığı Getsamanim Bahçesi, Kudüs’e bakarak ağladığı yere yapılan Gözyaşı Kilisesi, son duasını yaptığı ve göğe kaldırılacağını hissettiği Milletler Kilisesi,  Yahudi Mezarlığı, Ortodokslara göre Hz.Meryem’in gömülü olduğuna inanılan kilisenin tesbiti ve bilgi verilmesi. Yafa kapısından eski Kudüs’e giriş. Burada surların yapımında çalışan Bayram Çavuş’un kabrine fatiha okunduktan sonra Hz. Davud’un kabri, Hz. İsa’nın havarileri ile son akşam yemeğini yediği mekânın görülmesi.  Hristiyanlarca Hz. İsa’nin çarmıha gerildikten sonra defnolunduğuna inanılan Kıyam Kilisesi’nin görülmesi. Hz. Ömer Mescidi ziyareti. Mescid-i Aksa Harem-i’nde öğle namazının edası. Yahudiler için dünya üzerindeki en kutsal mekân olan Ağlama Duvarı ile Mescid-i Aksa Haremi batı istinat duvarı boyunca açılan ve Kral Herod dönemi ile Müslüman Mahallesi altında bulunan yerleşimlerin tanındığı Batı Duvarı Tüneli gezisi. Dinler tarihinde önemli bir yeri olan Ceviz Vadisi (Kidron Vadisi)’nin yakından tanınması. Akşam ve yatsı namazlarının Mescid-i Aksa’da edası ve yürüyerek otelimize dönüş. Akşam yemeği.

06 Kasım   Salı   -   KUDÜS / KUMRAN / KASR YAHUDA / ERİHA / ÖLÜ DENİZ

Dileyen misafirlerimizin yürüyerek sabah namazı için Mescid-i Aksa’ya gidiş ve dönüşleri.  Kahvaltı sonrası Ölü Deniz’e (Lut Gölü) hareket. Yahudiliğin Esseni mezhebine mensup olanların inzivaya çekildiği ve Yahudilik tarihi ile ilgili önemli el yazmalarının keşfedildiği Kumran bölgesini ve yine bu topluluğun yaşadıkları yerlerin görülmesi. Ürdün Nehri üzerinde ve İsrail – Ürdün Hududu’nun birbirine 4 -5 m yaklaştığı Kasr Yahuda denilen noktada Hz. İsa’nın peygamberliğe hazırlanma aşaması olarak kabul edilen Hz. Yahya’nın Hz. İsa’yı vaftiz hadisesinin gerçekleştiği mekanın ve günümüzde bunu temsilen vaftiz olan Hıristiyanların görülmesi. 10.000 yıllık şehir Eriha’nın gezilmesi.  Emevi Halifelerinden Hişam’ın yaptırdığı ama depremde yıkılması dolayısı ile içinde yaşamak nasip olmayan yazlık saray ile dünyanın en çukur bölgesi olan efsanevi Sodom ve Gomore şehirlerinin bulunduğu, Lut kavminin helak olduğu bölgenin görülmesi. Kudüs’e dönüş yolunda Hz. Musa’nın kabrinin ve makamının ziyareti. Akşam yemeği otelimizde.

07 Kasım   Çarşamba  -   KUDÜS / AKKA / HAYFA / YAFA / TELAVİV

Dileyen misafirlerimizin yürüyerek sabah namazı için Mescid-i Aksa’ya gidiş ve dönüşleri.  Kahvaltı sonrası otelden ayrılış.  Ürdün nehri vadisinde İsrail-Ürdün sınırı boyunca yapılacak seyahat sonrası Akka’ya varış. Osmanlı Liman Şehri Akka’da Napolyon’u yenilgiye uğratan Cezzar Ahmet Paşa Camii ziyareti ve liman gezisi ile Osmanlı döneminden kalma hanın ve  Sultan 2. Abdülhamit’in 25. tahta çıkış yılı dolayısı ile yapılan saat kulesinin görülmesi.  Hayfa’da Karmel dağına sırtını yaslamış Bahai Dini’nin  Dünya Merkezi  olan ve muhteşem bahçe peyzajı ile meşhur mabedin alt kısmından Abdülbaha Türbesi’nin ve diğer müştemilatın görülmesi. Yafa’ya geliş. Osmanlı döneminden Sultan 2. Abdülhamit’in 25. tahta çıkış yılı dolayısı ile yapılan saat kulesinin, Karakol Binası’nın, Mahmudiye Camii’nin, Bahriye Camii’nin ve şehrin diğer mimari mirasının tanınması. Panaromik şehir turu ile Telaviv’in tanınması. İsrail’in farklı bir yüzünün tanınması için Ramat Aviv alışveriş merkezinde serbest vakitler.  Havalimanına transfer.

08 Kasım   Perşembe  -  TELAVİV / İSTANBUL

THY ile 01.00’de İstanbul’a uçuş. 04.10’da varış.

 

Fiyatlar         :          (Grubumuzun minimum hareket sayısı 20 kişidir)

İki kişilik odada kişi başına             900 Dolar  

Tek kişilik oda farkı                        300 Dolar

 

 

Fiyatlara dahil olan hizmetler             

- THY uçak bileti

- İsrail vizesi ve servis ücreti

- Seyahat sigortası

- Yurt dışı çıkış harcı

- Land Mark Saint George Oteli (4*)’inde konaklama  (*)

- Konforlu otobüsler ile tüm ulaşım

- Belirtilen otellerde 2’şer kişilik odalarda konaklama

- Açık büfe sabah kahvaltıları ve akşam yemekleri

- Yemeklerde su

- Otobüsde her gün kişi başına 2 adet su

- Programda belirtilen tüm gezi ve ziyaretler

- Yurt dışı çıkış harcı

- FİGURA TURİZM  rehberlik hizmetleri

 

(*) Otel sınıflandırması İsrail Otelcilik Otoritesi’nin standartlarına göredir.