HER YÜZÜ İLE HİNDİSTAN

Delhi – Haydarabad - Agra – Jaipur – Varanasi - Sarnath

 

 

İLGİNİZE TEŞEKKÜR EDERİZ.


9 Gece, 10 Gün
2200 $ + THY Uçak Bileti
Gidiş : 24.11.2018
Dönüş : 3.12.2018
TL Fiyatı : 11.771,76
HER YÜZÜ İLE HİNDİSTAN

Tur Programı

24 Kasım   Cumartesi   –  İSTANBUL / DELHİ

THY ile 20.55’de Hindistan’ın başkenti Delhi’ye uçuş.

25 Kasım   Pazar   –   DELHİ / AGRA

Yaklaşık 6 saatlik yolculuk sonrasında mahalli saat ile 05.15’de varışın ardından Hindistan’daki Türk Medeniyeti’nin en görkemli eserlerinin bulunduğu Agra’ya hareket. 3.5 saatlik bir yolculuk sonrası varışımızı takiben şehir turumuzda önce Agra’ya altın çağını yaşatan Ekber Şah tarafından yaptırılan Agra Kalesi ve içindeki muhteşem yapılardan Divan-ı Am, Divan-ı Has,  en ilgi çekici bölümü olan ve babası Şah Cihan’ı hapsettiği sekizgen kule ve İnci Camii’nin gezilmesi. Otelimize yerleşme. Akşam’a doğru gurubun bakır renkli ışıkları altında dünyanın 7 harikasından biri olan Tac Mahal’in ziyaret edilmesi. Hindistan’da hüküm süren Türk Hanedanı Babürlülerin dünya mimari mirasına hediyesi Tac Mahal için ünlü gezginlerden Edward Lear: “Dünyadaki insanlar Tac Mahal’i görenler ve görmeyenler diye ikiye ayrılmalı” demekte.  Babür Hanedanı’ndan Şah Cihan’ın büyük bir aşk ile tutkun olduğu İranlı Safevi Hanedanı’na mensup eşi Mümtaz Banu’nun 14. çocuğunu dünyaya getirirken vefatı üzerine inşa ettirdiği bu mermer mimarisi şaheseri yapı 1632 – 1652 yılları arasında yapılmış ve inşaatında Mimar Sinan’ın talebeleri Mehmet İsa ve Mehmet İsmail Efendiler de çalışmış. Bu eşsiz yapının içinde Şah Cihan ve eşi Mümtaz Banu’nun kabirlerinin ziyaretinden sonra Tac Mahal’in iki yanında inşa edilen misafirhane ve camiinin görülmesi. Akşam yemeği otelimizde.

26 Kasım   Pazartesi  -      AGRA / JAIPUR

Kahvaltı sonrası Jaipur’a hareket. Yaklaşık 4.5 saat sürecek yolcuğumuzda yol üzerinde ki 16. yüzyıldan kalma hayalet şehir Fatehpur Sikri’nin gezilmesi. Hindistan’daki Türk Hanedanı sultanlarından Ekber Şah’ın kendisine erkek evlat için dua eden bölgenin manevi büyüklerinden Salim Çişti’nin yaşadığı Sikri kentine hediye olarak yaptırdığı ve daha sonra yönetim merkezi olarak kullandığı ancak susuzluk yüzünden 15 sene sonra terk edilen bu muhteşem yerleşim kompleksinde Jami Mescidi, Salim Çisti Türbesi ile Panch Mahal Sarayı’nın görülmesi. Jaipur’a geliş, otelimize yerleşme ve akşam yemeği.           

27 Kasım   Salı   –   JAİPUR

Kahvaltı otelimizde. Racistan eyaletinin başkenti olan ve pembe renkli binalarından dolayı “Pembe Şehir” diye de isimlendirilen Jaipur; görkemli yaşamları ve sarayları ile 1001 gece masallarına konu olmuş Hint Mihracelerinin uzun yıllar yönetiminde kalmış.  Kahvaltının ardından merkeze 11 km. mesafedeki Amber Kalesi’ne gitmek üzere hareket. 1728’e kadar eyaletin yönetim merkezi olan kalenin bulunduğu tepeye filler üzerinde çıkış. Kale içinde bulunan Sheesh Mahal (Aynalar Salonu), Jai Mahal ve diğer sarayların gezilmesi.   Şehir turumuzda; Vilayet Sarayı,  “aletler ile hesaplama” anlamına gelen Jantar Mantar Rasathanesi ve Mihracelerin saray efradından hanımların şehirde yapılan törenleri izlemeleri için inşa edilmiş 1000 adet penceresi olan Hawa Mahal görülecek yerler arasında. Jaipur’un şehir merkezinde mermer işleme sanatı atölyeleri ve Hint el sanatları çarşılarında alışveriş imkânı. Akşam yemeği otelimizde.

28 Kasım   Çarşamba   –   JAİPUR / VARANASI / SARNATH / VARANASI

Kahvaltı kumanyalarımızı yanımıza aldıktan sonra  havalimanına transfer. 06.25’de Varanasi’ye uçuş.  5000 yıllık tarihi ile Hinduizm dininde 7 kutsal şehirden birisi olup Hinduların kendi dinlerine göre Hac etmek amacı ile geldikleri en önemli şehir olan Varanasi’ye 08.15’de varışın ardından Benaras Üniversitesi içindeki tapınağın zeminindeki Hindistan’ın mermer haritasının görülmesi. Buda’nın kendi felsefesini ilk defa insanlara tebliğ ettiği Sarnath’a geliş ve burada ilk vaazını verdiği mekan ve tapınağının görülmesi. Otelimize yerleşme. Hindistan’a özgü bisiklet-taksi rikşalar ile Ganj kıyısına geliş ve Hinduların ilginç akşam ayinlerinin izlenmesi.  Otelimize dönüş ve akşam yemeği.

29 Kasım   Perşembe  -  VARANASİ / HAYDARABAD

Güneşin doğmasından önce Ganj Nehri’ne geliş. Hindularca suyunun günahları temizleyip hastalıkları iyi ettiği inancından dolayı her Hindu’nun ömründe mutlaka bir defa ziyaret ederek sularında yıkanması gerektiğine ve cennetten çıktığına inandıkları kutsal Ganj Nehri üzerinde tekne gezisi.  Güneş doğarken aynı yerde ve aynı anda tapınan, arınma amacı ile yıkanan, diş fırçalayan, çamaşır yıkayan, yüzen ve ölülerinin cesetlerini yakarak Ganj’ın sularına savuran Hinduların görülmesi.  Otelimizde kahvaltının ardından Mahalli Hava Yolları ile 10.05’de Haydarabad’a uçuş. Hindistan’nın en büyük 5.şehri olan ve Müslüman Hindistan’ın kendine özgü mimarisi, halkı ve sosyal yaşamı ve tarihi ile eşsiz bir gezi tecrübesi sunan Haydarabad’a 12.25’de varış. Şehir turumuzda soyu Karakoyunlu hükümdarı Kara İskender'e dayanan ve 1512-1687 yılları arasında Hindistan'ın güneyine hakim olan Türk soylu Kutub Şah Hanedanı tarafından yaptırılan Golkonda Kalesi’nin görülmesi. Otelimize transfer ve akşam yemeği.

30 Kasım   Cuma  -  HAYDARABAD

Kahvaltı sonrası çıkacağımız şehir turumuzda 1562’de düzenlenen kalp şeklindeki Hussian Sagar Göleti ve parkı, Hindistan’ın Müslüman şehir kralları Nizamların resmi ikametgahı olan  Chow Mahalla Sarayı, son kral Osman Ali Han ve Asaf Şah’a verilen hediyelerin sergilendiği ve yine bir saray olan Nizam Müzesi, Haydarabad’ın abide eserlerinden, Hint-İslam Mimarisinin nadide örneklerinden ve 1694’de Mekke’den getirilen toprakla karıştırılan malzemeden inşa edilen görkemli Mekke Camii’nin ziyareti. Kutup Şah hanedanının yaptırdığı ve şehrin sembolü Charminar (4 minareli) Camii, yine bu hanedanın mezarlarının bulunduğu Kutupşahlar Anıt Mezarı, 20. yüzyıl başında Haydarabad Nizamları tarafından Endülüs mimarisinden esinlenilerek yaptırılan Paygah Camii, Haydarabad’ın Hint takı ve elsanatları çarşısı Laad Bazaar görülecek yerler arasında. Son Halife Abdülmecit Efendi’nin kızı Dürrüşehvar Sultan’ın gelin gittiği Feleknuma Sarayı’nda çay ikramı ve otelimize dönüş. Akşam yemeği.

01 Aralık  Cumartesi   -  HAYDARABAD / DELHİ

Kahvaltının ardından havalimanına transfer. Mahalli havayolu ile 10.00’da Delhi’ye uçuş. 12.15’de varış. Hindistan’a ilk gelen Müslüman Türk hanedanı olan Guriler’in Delhi’yi fetihlerinde camiye çevirerek Kuvvetül İslam adını verdikleri caminin 1199’da Kutbettin Aybeg tarafından başlanıp 1210’da İltutmuş tarafından bitirilen ve en yüksek tarihi yapı olarak bilinen 72 metrelik Kutup Minar’ın görülmesi. Otelimize transfer ve akşam yemeği.

02 Aralık   Pazar    –   DELHİ

Kahvaltının ardından çıkılacak turumuzda Babürlüler tarafından 16. yüzyılda kurulan Delhi’nin eski kısmında Şah Cihan tarafından yaptırılan Hindistan’ın en büyük camii 25 bin kişilik Cuma Mescidi ziyareti ile Kırmızı Kale’nin (dışarıdan) görülmesi. 1911’de İngilizler tarafından kurulan Yeni Delhi bölümünde ünlü Hindu Lider Mahatma Gandi’nin son yıllarını geçirdiği ve suikaste uğrayarak hayatını kaybettiği evinin ziyareti. Başkanlık Sarayı,  parlamento binası,  elçilikler bulvarı, görkemli Hümayün Anıt Mezarı, 1. Dünya Savaşında hayatını kaybeden Hintli askerlerin anısına yapılan Hindistan Kapısı anıtı, görülmesinin ardından alışverişleriniz için serbest vakitler. Akşam yemeği otelimizde.

03 Aralık  Pazartesi   –   DELHİ / İSTANBUL

Gece yarısından sonra havalimanına transfer. Bir milyardan fazla insanın olağanüstü bir sükûnetle yaşadığı bu rengârenk ülkeden ayrılmak üzere THY ile 06.45’da İstanbul’a uçuş ve 10.45’de varış.

 

Fiyatlar             (THY BİLET ÜCRETİ HARİÇ)                   (Grubumuzun minimum hareket sayısı 16’dır.)

 

İki kişilik odada kişi başına                                      16 – 20 kişi arası            2200 Dolar 

                                                                              21 – 25 kişi arası            2150 Dolar

                                                                              26 – 30 kişi arası            2100 Dolar

                                                                             

Fiyata dâhil olan hizmetler;

- Mahalli Hava Yolları uçak biletleri ve havalimanı vergileri

- Seyahat sigortası

- Yurt dışı çıkış harcı

- Transferler

- Hindistan standartlarında 5 yıldızlı otellerde 8 gece iki kişilik odalarda konaklama

- Açık büfe kahvaltılar

- Açık büfe akşam yemekleri (Hepsi otellerimizde alınacaktır)

- Programda belirtilen tüm geziler ve giriş ücretleri

- Figura  rehberlik hizmetleri

 

Fiyata dahil olmayan hizmetler ;

Öğle yemekleri,

Akşam yemeklerinde su dışındaki meşrubatlar,

Otellerdeki şahsi harcamalar (minibar, kafeterya harcamaları)

Türk Hava Yolları uçak bileti

 

Hindistan vize ve servis ücreti                 135 Dolar