FAS

Fes-Meknes-Rabat-Kazablanka-Marakeş

KESİN KALKIŞLI


5 Gece, 6 Gün
1800 €
Gidiş : 6.03.2018
Dönüş : 11.03.2018
TL Fiyatı : 8.361,00
FAS

Tur Programı

06 Mart Salı -  İSTANBUL / KAZABLANKA

İstanbul Atatürk Havalimanı dış hatlar terminali Figura Turizm kontuarında sabah saat 11.00’de buluşma. THY ile saat 11.00’da Kazablanka’ya uçuş. 13.05’de varış. Fes şehrine hareket. Otelimize yerleşme ve akşam yemeği.

07 Mart Çarşamba - FES

Kahvaltıdan sonra Fas coğrafyasının Arap karakterini yansıtan ve 9. yüzyılda İdrisiler tarafından kurulan, Endülüs’ten çıkartılan muhacirler ile Tunus’taki Kayrevan’dan gelenlerin yerleştiği kozmopolit karakterli Fes gezimizde; Endülüs Camii, Kareviyyun Camii, Medresesi ve Muvakkithanesi, Ticaniliğin kurucusu Ahmet Ticani’nin türbe ve camii, özgün mimarisi ile Ebu İnaniye Medresesi ve karşısındaki o döneme göre teknoloji harikası su saatinin görülmesi. Neccarin Müzesi, Attarin Medresesi, bakır ve deri süs eşyaları ile Fas’a özel takıların satıldığı zanaatkârlar çarşısı gezisinin ardından ortaçağda Fes Irmağı yakınlarında kurulmuş olup bugün aynı arkaik tekniklerle derilerin işlendiği tarihi tabakhanelerin görülmesi.  Öğle yemeği. Tek ulaşımın merkep ve katırlar ile sağlandığı tarihi şehir sokaklarındaki otantik dükkânlarda alışveriş imkânı. Akşam yemeği otelimizde

08 Mart Perşembe - FES / MEKNES / RABAT

Kahvaltı sonrası Fas’ın tarihi başkentlerinden Meknes’e hareket. 10.yüzyılda Murabıt Hanedanı tarafından kurulan ve Alevi Hanedanı tarafından başkent yapılan Meknes’te Mağrib’in en güzel şehir kapısı Bab Mansur, 12 bin atı barındıran tarihi haralar, Tuz pazarı ve Yahudi Mahallesi’nin görülmesi. Fas’ın bugünkü başkenti Rabat’a geliş ve öğlen yemeği. Kraliyet Sarayı’nın görülmesi. 5. Muhammed ve 2. Hasan Mozolesi ile Fas’ta 12.yüzyılda hüküm süren Muvahhid hanedanı sultanlarından Yakub El Mansur’un dünyada en büyük olması amacı  ile inşasına başladığı ancak vefatı ile yarım kalan camii ve minaresi ile şehri ikiye bölen Abu Rakrak Nehri’nin okyanusa karıştığı yerde hakim bir tepedeki eski şehir Medina’nın gezilmesi. Otelimize yerleşme. Akşam yemeği.

09 Mart Cuma -  RABAT / KAZABLANKA / MARAKEŞ

Kahvaltı sonrası Kazablanka’ya hareket. Panaromik turumuzda şehrin antik tarihinde Berberilerin ilk yerleşimleri gerçekleştirdikleri Anfa ve Ain Diab bölgeleri ile Paris Bulvarı, 5. Muhammed ve Birleşmiş Milletler Meydanı’nın görülmesi. Dünya’nın 3. büyük camii olan 2. Hasan Camii’nin ziyareti. Öğlen yemeği ve Marakeş’e geliş. Fas’ta 15-16. yüzyılda hüküm süren hanedanlardan Sadiler döneminde idamların infaz mekânı olarak kullanılan,   günümüzde ise Arap–Berberi kültür zenginliğinin şarkın pazar yeri yaşamı ile yoğrulduğu mistik bir havaya sahip Cami-ül Fena Meydanı’nın gece yaşantısının ve buradaki  meddahların, açık hava kebapçılarının görülmesi. Otelimize yerleşme ve akşam yemeği.

10 Mart Cumartesi -  MARAKEŞ

Kızıl kerpiçten yapılmış surların çevrelediği ve ufkuna başı karlı Atlas dağlarının yerleştiği, Fas coğrafyasının Berberi karakterinin temsilcisi Marakeş’i tanıyacağımız şehir turumuzda, Sadi Hanedanı Türbeleri,  portakal ağaçları ve yaseminlerin süslediği bahçeleri ile Bahia Sarayı, Meriniler döneminden ilim merkezi Bin Yusuf Medresesi, Mağrib el sanatlarının tüm örneklerinin bulunduğu; dericiler, tatlıcılar, zeytinciler, fenerciler, balıkçılar, çömlekçiler, yazmacılar, baharatçıları ile ünlü çarşıların gezilmesi. Camiul Fena meydanının gündüz hali ve  buradaki yılan oynatıcılarının, dövmecilerin, hokkabazların, açık hava dişçilerinin ve cambazların görülmesi.   Öğlen yemeğimiz otelimizde. 12. yüzyılda Murabıt hanedanı döneminde inşa edilen ünlü Kutubiye Camii’nin ziyareti. Akşam yemeğimiz  Mağrib’in sahra hayatından at binme becerileri, halk dansları ile kültürünün tanıtıldığı Chez Ali’deki folklorik gösteri eşliğinde.

11 Mart Pazar - MARAKEŞ / KAZABLANKA / İSTANBUL  

Kahvaltı sonrası Kazablanka’ya transfer. 14.35’da THY ile İstanbul’a uçuş. 22.15’de varış.

 

Fiyata dahil olan hizmetler

- THY uçak bileti,

- Seyahat sigortası,

- Transferler,

- 5 yıldızlı (*) otellerde iki kişilik odalarda konaklamalar,

- Programdaki gezi ve ziyaretler

- Giriş ücretleri

- Açık büfe kahvaltılar,

- Set menü öğlen ve akşam yemekleri,

- Chez Ali kültür ve folklor kompleksinde gösteri ve akşam yemeği,

- Çıkış harcı

- Figura rehberlik hizmetleri