KENAN ÜLKESİ & ÜRDÜN

 Kudüs – Beytlahm – Halil – Akabe – Vadi Ram -  Petra  – Mute – Karak – Nepo – Ceraş – Salt – Amman

 

KESİN KALKIŞLI


8 Gece, 8 Gün
2100 $ + THY Uçak Bileti
Gidiş : 12.10.2017
Dönüş : 20.10.2017
TL Fiyatı : 7.342,23
KENAN ÜLKESİ & ÜRDÜN

Tur Programı

12 Ekim   Perşembe     -   İSTANBUL / TELAVİV / YAFA / KUDÜS

Türk Hava Yolları ile 11.10’da Tel Aviv’e uçuş. Yaklaşık iki saatlik bir yolculuk sonrasında 13.20’de varış. Pasaport ve gümrük işlemlerinin ardından panoramik Tel Aviv turu. Yafa’daki Osmanlı eserlerinden, Bahriye Camii,  Mahmudiye Külliyesi, Karakol Binası ve Çeşme ile Sultan Abdulhamit’in tahta çıkışının 25. yılında yapılan Saat Kulesi’nin görülmesi.  Kudüs’e hareket. Kudüs’e varışta otelimize yerleşme. Mescid-i Aksa ziyareti için Eski Kudüs şehrinin Kanuni tarafından yaptırılan surlarındaki Aslanlı Kapı girişinde Sahabi Ubâde bin Samit ve Şeddad Bin Evs’in kabirlerinin ziyareti. Hz. Meryem’in doğduğu evin görülmesi. Harem-i Şerif’e geliş. Kubbetüssahra, Mescid-i Aksa Camii, Mescid-i Burak, Mervan Mescidi, Eyyubi, Memlük ve Osmanlı dönemlerinden kalma diğer eserlerin tanıtımı. Akşam ve yatsı namazının edasının ardından otele dönüş. Akşam yemeği. Yemekten sonra tekrar eski şehre dönüş ve özel izin ve rezervasyon ile Mescidi Aksa Haremi’nin batı duvarınca uzanan ve son dönemlerde tartışmalara sebep olan tünellere inerek M.Ö 30 yılında Kral Herod dönemindeki Kudüs’ü tanıyacağınız tünel turu. Otelimize dönüş.

13 Ekim   Cuma   -   KUDÜS / ERİHA / ÖLÜ DENİZ / KUDÜS

Dileyen misafirlerimizle sabah namazı için Mescid-i Aksa’ya gidiş ve dönüş. Kahvaltıdan sonra Zeytindağı’nda Osmanlı 4. Ordu karargâhının görülmesi.  Selman-ı Farisî ve Rabiatül Adeviyye’nin kabirlerinin ziyareti. Zeytindağı’ndaki panaroma noktasından şehir ile ilgili genel bilgi takdimi. Yafa Kapısından Eski Şehre giriş. Burada surların yapımında çalışan Bayram Çavuş’un kabrine fatiha okunduktan sonra Hz. Davud’un kabri, Hz. İsa’nın havarileri ile son akşam yemeğini yediği mekânın görülmesi. Hristiyanlarca Hz. İsa’nin çarmıha gerildikten sonra defnolunduğuna inanılan Kıyam Kilisesi’nin görülmesi. Hz. Ömer Mescidi ziyareti. Cuma namazı Mescid-i Aksa’da.  Yahudiler için dünya üzerindeki en kutsal mekân olan Ağlama Duvarı ile Kanuni Sultan Süleyman’nın yaptırdığı su bendinin görülmesi. Eriha’ya hareket.  İsrail-Ürdün sıfır noktasında Hz. Yahya’nın Hz. İsa’yı vaftiz ettiği ve bugün Hıristiyanlar için önemli bir Hac merkezi olan Kasr Yahud’da Ürdün Nehri’nde yıkanarak vaftiz olan Hıristiyanlar’ın görülmesi.  İsrailoğulları’nın vaat edilmiş topraklarda savaşla ele geçirdikleri ilk şehir olan onbin yıllık  Eriha şehrinin gezilmesi. Dünyanın en çukur bölgesi olan ve Lut kavminin helak olduğu, içinde hiçbir canlının yaşamadığı Ölü Deniz’in görülmesi. Yol üzerinde Hz.Musa’nın makamının ziyaret edilmesi.  Kudüs’e dönüş.  Akşam yemeği otelimizde.

14 Ekim   Cumartesi   -   KUDÜS / HALİL  / BEYTLAHM / KUDÜS

Dileyen misafirlerimiz ile sabah namazı için Mescidi Aksa’ya gidiş ve dönüş. Kahvaltı sonrası Halil şehrine hareket.  Bölge halkının 4. Harem olarak vasfettiği Hz.İbrahim, Hz. İshak, Hz.Yakub ve zevcelerinin kabirlerinin bulunduğu külliye ve camiinin ziyareti. Halil şehri içinde Hz. İbrahim’in ilk defa buraya geldiği zaman çadırını kurduğu mekânın görülmesi sonrası Beytlahm şehrine geliş. Hz. İsa’nın doğduğu mağara ve üzerine yapılan kilisenin gezilmesi. Yatsı namazının edası için Mescidi Aksa’ya gidiş ve dönüş.  Akşam yemeği otelimizde.

15 Ekim   Pazar   -    KUDÜS / ÜRDÜN / AKABE

Dileyen misafirlerimiz ile sabah namazı için Mescid-i Aksa’ya gidiş ve dönüş. Kahvaltının ardından otelden ayrılış. Ürdün Nehri Vadisi’ndeki Allenbey köprüsünden Ürdün’e geçiş ve Ürdün’ün denize tek çıkış noktası olan önemli bir liman ve turizm şehri olan Akabe’ye doğru hareket. Ölü deniz (Lut Gölü) boyunca Güney’e doğru yaklaşık 4 saat sürecek seyahatde yol üzerinde Lut Peygamber’in Sodom ve Gomore şehirlerinin helak olmasından sonra yaşadığına inanılan Mağara ve buradaki müzenin görülmesi. Akabe’ye geliş. Panaromik olarak Akabe’nin görülmesi otelimize yerleşme. Akşam yemeği.

16 Ekim   Pazartesi  -   AKABE / VADİ RAM / AKABE

Kahvaltı sonrası Vadi Ram’a hareket.  Doğal çöl ortamının çok iyi korunmuş ve yaşam tarzının en güzel örneklerinden olan bu vadi bir doğa harikası olup 1. Dünya Savaşı’nda ünlü İngiliz Casusu Lawrence’ in de operasyon alanlarından olan bu ortamın 4 x 4 araçlarda safari turu ile tanınması. Elhazali Kanyonu’nun gezilmesi ve burada kayalara yazılı M.Ö  binli yıllarda yaşamış Semud Kavmi’nden kalmış yazıtların görülmesi Öğle yemeğinin  özel hazırlanmış bedevi kampında alınması.  Akabe’ye dönüş. Kişisel tercihler ve denizden istifade edebilmeniz için serbest vakitler. Akşam yemeği otelimizde.

17 Ekim   Salı   -   AKABE / PETRA

Kahvaltı sonrası Petra’ya hareket. Hz. İsmail’in oğlu Nabit Bin İsmail’in torunlarının tesis ettiği Nabati Medeniyeti’nin başşehri,  Dünyanın 7 Harikası arasında sayılan Petra’da Hazine, Amfitiyatro, Kraliyet Mezarlığı, Sütunlu Cadde, Bint Firavun Kasrı, Aslanlı Tapınak, Bizans Kilisesi ve Hapishane’nin görülmesi.  Otelimize yerleşme ve akşam yemeği.

18 Ekim   Çarşamba  -  PETRA / MUTE / KARAK / NEPO (Nebi Dağı) / AMMAN

Kahvaltı sonrası otelden ayrılış. Müslümanların Hıristiyanlar ile karşı karşıya geldikleri ilk büyük harp olan Mute Harbi’nin cereyan ettiği mahal ve orada şehid olarak defnolunan sahabiler; Zeyt bin Harise, Cafer bin Ebi Talip ve Abdullah bin Ravaha (R.A.)’nın mescit ve kabirlerinin ziyareti. Selahaddin Eyyübi’nin Filistin bölgesini Haçlılar’dan temizlediği Hattin Savaşı’nda fethedilen kalelerden olan Karak Kalesi’nin görülmesi. Hz. Musa’nın İsrailoğulları ile Mısır’dan çıkarak Vadedilmiş Topraklara gerçekleştirdiği hicretinin son noktası olan ve kendisinin de vefat ederek defnedildiği inanılan Nebi (Nepo) Dağı’na geliş ve buradaki makamının ziyareti. Amman’a geliş ve otelimize yerleşme. Akşam yemeği.

19 Ekim   Perşembe  -  AMMAN / ASHAB-I KEHF / CERAŞ / NEBİ ŞUAYB / SALT

Kahvaltı sonrası Amman'ın hemen dışında tarihi kayıtlara göre konum itibari ile gerçeğe en yakın kabul edilen Ashab-ı Kehf mağarasının görülmesinin ardından  Ceraş Şehri’ne geliş. Dünyada İtalya dışındaki en büyük ve en iyi korunmuş Roma dönemi mimari yapılarını yaşatan  bu kentte   sütunlu yolların, tepeüstü tapınakların, tiyatronun, halk meydanlarının, plazalar ve hamamın, çeşmenin, kule ve  kapının  ve surların görülmesi. Salt Şehri’nde  1. Dünya Savaşı’nda çatışmalarda toplu olarak şehit olan Osmanlı Birliği’nin yattığı şehitliğin görülmesi ve Medyen Halkı’na gönderilen Şuayb Aleyhisselam’n Makamı ziyareti. Hicaz Demiryolu’nun 10 gözlü köprüsü Cesim Köprüsü’nün görülmesi. Amman’a dönüş.  Akşam yemeği otelimizde.

20  Ekim   Cuma   -   AMMAN / İSTANBUL

Erken vakitte  kahvaltı kumanyamızı otelden alarak havalimanına transfer. 06.40’da THY ile İstanbul’a uçuş. 09.05’de varış.

 

PAKET TUR FİYATI                  

OTELLER         

Kudüs                  Dan Jerusalem (Yenilenmiş executive katlarda)            3 gece  

Akabe                  Kempinski                                                                   2 gece

Petra                    Movenpick                                                                 1 gece

Amman               Grand Millenium                                                           2 gece

 

İki kişilik odada kişi başına                       2100 Dolar

Tek kişilik oda farkı                                  650  Dolar

                  

Fiyatlara dahil olan hizmetler;                                             

- İsrail vizesi ve servis ücreti

- Zorunlu seyahat sigortası

- İsrail & Ürdün geçiş vergisi    (60 $)

-  Konforlu aralar  ile tüm ulaşımlar

- Açık büfe sabah kahvaltıları ve akşam yemekleri

- Kudüs batı duvarı giriş ücreti

- Vadi Ram’da öğle yemeği,

- Programda belirtilen tüm gezi ve ziyaretler

- Giriş ücretleri

- Araçlarda  kişi başına günde 2 adet su

- Seyahat çantası

- Yurt dışı çıkış harcı

- FİGURA TURİZM  rehberlik hizmetleri

 

THY  UÇAK  BİLETİ                    (Tur ücretine ilave edilir)

THY’da  İstanbul / Telaviv -  Amman / İstanbul arası yukarıdaki parkurda uçak bileti ücreti 550 – 650 Dolar arası değişmektedir.

İsrail Vizesi için Gerekli Evraklar

1 –  1 adet resim

2 -   Pasaportun resimli kimlik sayfasının fotokopisi

3 -   Misafir tarafından doldurulmuş vize bilgi formu